ObjawyChorobyKażdy z nas musi wiedzieć, że nowotwór wcześnie wykryty bardzo często jest uleczalny. Sami możemy zaobserwować objawy, które powinny stać się od razu sygnałem alarmowym i być bodźcem do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.

Podstawowymi i bardzo ważnymi objawami ogólnymi potencjalnej choroby nowotworowej są:

1. Wyczuwalny guz, lub zgrubienie – może wystąpić w piersi, lub innych miejscach ciała np. skóra, jądro, jama brzuszna, warga, język.
  2. Wysięk i/lub nietypowe krwawienie z naturalnych otworów ciała lub brodawek piersiowych.
  3. Zmiana kształtu, wielkości lub koloru znamion skórnych.
  4. Nie gojące się rany i owrzodzenia.
  5. Kaszel lub chrypka utrzymujące się długo bez wyraźnej przyczyny. Długotrwałe zaburzenia w oddawaniu stolca lub moczu.
  6. Zaburzenia trawienia długotrwale się utrzymujące (np. wzdęcia, trudności w przełykaniu, wymioty, uczucie "pełności").
  7. Nietypowe zmiany temperatury i nocne poty.
  8. Nagła utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny.
  9. Utrzymujący się od dłuższego czasu lub nawracający ból (np. brzucha, pleców) – bez wyraźnej przyczyny w postaci np. urazu.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie, lub osoby bliskiej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, lub onkologa (nie potrzebujesz skierowania do poradni onkologicznej).

Pamiętaj, że wczesne wykrycie nowotworu daje znacznie większą szansę na wyleczenie.

Oczywiście objawy mogą być różne dla różnych nowotworów. Poniżej podajemy najczęściej występujące objawy dla poszczególnych nowotworów.

Objawy, które mogą świadczyć o istnieniu procesu nowotworowego i których nie wolno lekceważyć:

Rak piersi:

• wyczuwalny guz, zazwyczaj niebolesny
  • zmiana w wyglądzie brodawki (owrzodzenie, wciągnięcie), lub skóry piersi (objaw tzw. "pomarańczowej skórki", owrzodzenie, wciągnięcie)
  • wyciek z brodawki płynu (surowiczego, lub krwistego)
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych
  • czasami obrzęk i zaczerwienienie piersi

Rak szyjki macicy:

• upławy, krwawienia z dróg rodnych (również kontaktowe tzn. po stosunku)
  • nieregularne miesiączki
  • bóle w okolicy krzyżowej

Rak jajnika:

• często na początku przebiega bezobjawowo
  • uczucie dyskomfortu w podbrzuszu
  • bóle brzucha
  • wzdęcia, zaparcia
  • wyczuwalny guz, lub zgrubienie
  • zaburzenia miesiączki
  • szybko powiększający się obwód brzucha
  • ból w trakcie stosunku

Rak prostaty:

• bezobjawowy początek
  • częste oddawanie moczu, lub trudności w jego oddawaniu
  • konieczność wstawania w nocy „na siusiu”
  • przerost gruczołu krokowego

Rak jądra:

• wyczuwalny guz jądra, lub najądrza
  • powiększenie jednego z jąder - najczęściej bezbolesne
  • ból jądra
  • stan zapalny jądra/najądrza
  • czasami ginekomastia
  • uwaga! nie ma czegoś takiego jak przewlekły krwiak jądra lub krwiak pojawiający się w okresie późniejszym niż 48 h od przebytego urazu.

Rak pęcherza moczowego:

• trudności w oddawaniu moczu
  • Rak nerki:
  • utrata wagi
  • niedokrwistość
  • bóle w okolicy lędźwiowej